Oppo Find N5
- Snapdragon 8 Elite3 Nanometer
- 5600 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 8.12 inches2248x2480
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Popular Oppo Find N5 comparisons
Oppo Find N5 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 5,600mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Foldable models
Average: 4,937mAh | Current: 5,600mAh
TOP 3 Foldable Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Stylus models
Average: 5,884mAh | Current: 5,600mAh
TOP 3 Stylus Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Elite chipset
| Released | 2025 February 19 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, ColorOS 15 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Unfolded Dimensions | 160.9 x 145.6 x 4.2 mm |
| Folded Dimensions | 160.9 x 74.4 x 8.9 mm |
| Weight | 229 g |
| IP Rating | Water resistant with IPX8/IPX9 certification |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM max 2 at a timeNano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass or PU leather, titanium alloy hinge and aluminum alloy frame |
| Colors | Cosmic Black, Misty White, Dusk Purple |
| Foldable Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | LTPO OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2100 nits |
| Size | 8.12 inches, 211.7 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.4% |
| Resolution | 2248 x 2480 pixels 412 ppi density |
1B colors, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid | |
| Cover display | |
|---|---|
| Protection | 1140 x 2616 pixels 431 ppi |
| Tech | LTPO OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2450 nits |
| Size | 6.62 |
| Resolution | 1140 x 2616 pixels 431 ppi |
1B Colors, HDR10+, Dolby Vision, HDR Vivid, Ultra HDR image support | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Elite |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | 7-core 2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 5x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5600mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Si/C |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 21mm wide, 1/1.56, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision |
| Selfie | 8MP, f/2.4, 21mm ultrawide, 1/4.0, 1.12 |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, dual gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 1200 € |
What are the key specifications of the Oppo Find N5?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Elite, fitted with a 8.12 inch display, a battery with 5600 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.



