Oppo Find N3 Flip
- Dimensity 92004 Nanometer
- 4300 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.8 inches1080x2520
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Oppo Find N3 Flip Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flip models
Average: 4,378mAh | Current: 4,300mAh
TOP 3 Flip Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,300mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,740mAh | Current: 4,300mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 9200 chipset
| Released | 2023 August 29 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, ColorOS 13.2 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Unfolded Dimensions | 166.4 x 75.8 x 7.8 mm |
| Folded Dimensions | 85.5 x 75.8 x 16.5 mm |
| Weight | 198 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from plastic and aluminum frame |
| Colors | Astral Black, Moonlit Gold, Mist Rose |
| Flip Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | Foldable LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1600nits |
| Size | 6.8 inches, 108.0 cm2 85.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 85.60% |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio 403 ppi density |
HDR10+ | |
| Cover display | |
|---|---|
| Protection | 382 x 720 pixels, 250 ppi density |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 900nits |
| Size | 3.26 |
| Resolution | 382 x 720 pixels, 250 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 9200 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.05 GHz Cortex-X3 + 3x2.85 GHz Cortex-A715 + 4x1.80 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4300mAh |
| Wired charging | 44W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 21mm wide, 1/2.74, 0.8µm, AF |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30; gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, dual gyro, dual proximity, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | € 860 |
What are the key specifications of the Oppo Find N3 Flip?
It is powered by the MediaTek Dimensity 9200, fitted with a 6.8 inch display, a battery with 4300 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.