Oppo F33 Pro
- Dimensity 6360 Max6 Nanometer
- 7000 mAhSi/C
- 50 MegaPixel1080p
- 6.57 inches1080x2372
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Oppo F33 Pro compares with its predecessor Oppo F31 Pro:
Drawbacks Compared to Oppo F31 Pro
- This device is equipped with a less powerful chipset (Mediatek Dimensity 6360 Max) than the Oppo F31 Pro which had Mediatek Dimensity 7300.
- Battery capacity remains the same as the Oppo F31 Pro, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Oppo F33 Pro comparisons
Oppo F33 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 6360 Max chipset
| Released | 2026 April 15 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, ColorOS 16 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 158.4 x 75.2 x 8.3 mm |
| Weight | 194 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Misty Forest, Passion Red, Starry Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Mohs level 6 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1400nits |
| Size | 6.57 inches, 105.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.2% |
| Resolution | 1080 x 2372 pixels 397 ppi density |
1B Colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 6360 Max |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 18mm ultrawide, AF |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Sar | 1.14 W/kg head, 0.89 W/kg body |
| Price | 350 € |
What are the key specifications of the Oppo F33 Pro?
It is powered by the Mediatek Dimensity 6360 Max, fitted with a 6.57 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.