Oppo A98
- Snapdragon 6956 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel1080p
- 6.72 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2024 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Popular Oppo A98 comparisons
Oppo A98 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 695 chipset
| Released | 2023 May 09 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, ColorOS 13.1 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165.6 x 76.1 x 8.2 mm |
| Weight | 192 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Cool Black, Dreamy Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 680nits |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 86.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 86.50% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 392 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 695 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 619 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Kryo 660 Gold + 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.7, 26mm wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 22mm wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1, GLONASS G1, BDS B1I, GALILEO E1, QZSS L1 |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | € 290 |
What are the key specifications of the Oppo A98?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 695, fitted with a 6.72 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
