Oppo A77 4G
- Helio G3512 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.56 inches720x1612
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Oppo A77 4G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,333mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Helio G35 chipset
+2 more phones to find
| Released | 2022 August 3 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, ColorOS 12.1 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.8 x 75 x 8 mm |
| Weight | 187 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Dual SIM Nano SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back or vegan leather and plastic frame |
| Colors | Sunset Orange leather, Sky Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 600nits |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 84.2% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.20% |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio 269 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Helio G35 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.3 GHz Cortex-A53 + 4x1.8 GHz Cortex-A53 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 33W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, 26mm wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | € 200 |
What are the key specifications of the Oppo A77 4G?
It is powered by the MediaTek Helio G35, fitted with a 6.56 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.