Oppo A6 GT
- Snapdragon 7 Gen 34 Nanometer
- 7000 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.8 inches1280x2800
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Oppo A6 GT compares with its predecessor Oppo A5 Pro:
Advantages of Oppo A6 GT
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3, compared to the predecessor's Mediatek Dimensity 6300. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (7000 mAh) compared to the Oppo A5 Pro (5800 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Oppo A6 GT comparisons
Oppo A6 GT Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 chipset
| Released | 2025 September 09 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, ColorOS 15 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.1 x 77.6 x 7.7 mm |
| Weight | 198 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | White, Blue, Silver/Pink |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1600nits |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.1% |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio 453 ppi density |
1B Colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 720 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.63 GHz Cortex-A715 + 3x2.4 GHz Cortex-A715 + 4x1.8 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 27mm wide, PDAF, OIS |
| OIS | No |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 24mm wide |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, BDS B1I+B1C+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, GLONASS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 220 € |
What are the key specifications of the Oppo A6 GT?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3, fitted with a 6.8 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

