OnePlus Pad 2
- Snapdragon 8 Gen 34 Nanometer
- 9510 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel2160p
- 12.1 inches2120x3000
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how OnePlus Pad 2 compares with its predecessor OnePlus Pad:
Advantages of OnePlus Pad 2
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, compared to the predecessor's MediaTek Dimensity 9000. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to OnePlus Pad
- Battery capacity remains the same as the OnePlus Pad, offering no improvement.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular OnePlus Pad 2 comparisons
OnePlus Pad 2 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 8,261mAh | Current: 9,510mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Stylus models
Average: 9,506mAh | Current: 9,510mAh
TOP 3 Stylus Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset
| Released | 2024 July 16 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, OxygenOS 15 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 67 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 268.7 x 195.1 x 6.5 mm |
| Weight | 584 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Aluminum back and frame |
| Colors | Nimbus Gray |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 900 nits |
| Size | 12.1 inches, 445.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.9% |
| Resolution | 2120 x 3000 pixels 304 ppi density |
1B Colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 750 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.3 GHz Cortex-X4 + 3x3.2 GHz Cortex-A720 + 2x3.0 GHz Cortex-A720 + 2x2.3 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 9510mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/2.2, 23mm wide |
| OIS | No |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Selfie | 8 MP, f/2.3, wide, 1/4.0, 1.12ยตm |
| Selfie Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity accessories only, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | No |
| Price | 550 โฌ |
What are the key specifications of the OnePlus Pad 2?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, fitted with a 12.1 inch display, a battery with 9510 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
