OnePlus Nord
- Snapdragon 765G7 Nanometer
- 4115 mAhLi-Po
- 48 MegaPixel2160p
- 6.44 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular OnePlus Nord comparisons
OnePlus Nord Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 4,115mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 765G chipset
+2 more phones to find
| Released | 2020 July 21 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 10 |
| Details | Android 10, OxygenOS |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 158.3 x 73.3 x 8.2 mm |
| Weight | 184 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from Gorilla Glass 5 and plastic frame |
| Colors | Blue Marble, Gray Onyx Gray Ash |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | Fluid AMOLED |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 755nits |
| Size | 6.44 inches, 100.6 cm2 86.7% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 86.70% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 408 ppi density |
HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 765G |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Adreno 620 |
| Internal Storage | UFS 2.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.4 GHz Kryo 475 Prime + 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold + 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver |
| RAM/Storage V1 | 6GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4115mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 48 MP, f/1.8, 26mm wide, 1/2.0, 0.8µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.5, wide, 1/2.8, 0.8µm, 8 MP, f/2.5, 105˚ ultrawide, 1/4.0, 1.12µm |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | Dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, SBAS, NavIC |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | € 320.00 / $ 329.30 / £ 259.00 |
What are the key specifications of the OnePlus Nord?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 765G, fitted with a 6.44 inch display, a battery with 4115 mAh capacity and a main camera sensor of 48MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

