OnePlus Nord N30 SE
- Dimensity 60207 Nanometer
- 5000 mAh
- 50 MegaPixel1080p
- 6.72 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how OnePlus Nord N30 SE compares with its predecessor OnePlus Nord N20 SE:
Advantages of OnePlus Nord N30 SE
- This phone is powered by a better chipset: Mediatek Dimensity 6020, compared to the predecessor's MediaTek Helio G35. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to OnePlus Nord N20 SE
- Battery capacity remains the same as the OnePlus Nord N20 SE, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
OnePlus Nord N30 SE Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,339mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 6020 chipset
+17 more phones to find
| Released | 2024 January 29 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, OxygenOS 13.1 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165.6 x 76 x 8 mm |
| Weight | 193 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black Satin, Cyan |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 86.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 86.60% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 392 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 6020 |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 33W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide, 1/4.0, 1.12µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | € 150 |
What are the key specifications of the OnePlus Nord N30 SE?
It is powered by the Mediatek Dimensity 6020, fitted with a 6.72 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.