OnePlus Nord N200 5G
- Snapdragon 4808 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel1080p
- 6.49 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
OnePlus Nord N200 5G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsNo other smartphones found using the same chipset(s).
| Released | 2021 June 21 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11, OxygenOS 11 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.1 x 74.9 x 8.3 mm |
| Weight | 189 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM |
| Colors | Blue Quantum |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 415nits |
| Size | 6.49 inches, 102.2 cm2 83.7% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 83.70% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 405 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 480 |
| Nanometer | 8 nm |
| GPU | Adreno 619 |
| Internal Storage | UFS 2.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Kryo 460 + 6x1.8 GHz Kryo 460 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/2.2, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.1 |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | Dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | $ 149 |
What are the key specifications of the OnePlus Nord N200 5G?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 480, fitted with a 6.49 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.