OnePlus Nord CE4 Lite India
- Snapdragon 695 5G6 Nanometer
- 5500 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.67 inches1080x2400
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
OnePlus Nord CE4 Lite India Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 695 chipset
| Released | 2024 June 24 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, OxygenOS 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.9 x 75.6 x 8.1 mm |
| Weight | 191 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Super Silver, Mega Blue, Ultra Orange |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2100 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 87.2% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 695 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 619 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Kryo 660 Gold + 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 25mm wide, 1/1.95, 0.8, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, 24mm wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | โนโ16,995 |
What are the key specifications of the OnePlus Nord CE4 Lite India?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 695, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.