OnePlus Nord CE 5G
- Snapdragon 750G8 Nanometer
- 4500 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel2160p
- 6.43 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
OnePlus Nord CE 5G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 4,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 750G chipset
+1 more phones to find
| Released | 2021 June 10 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11, OxygenOS 11.0.5.5 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 159.2 x 73.5 x 7.9 mm |
| Weight | 170 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Blue Void, Charkoal Ink, Silver Ray |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | Fluid AMOLED |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 600nits |
| Size | 6.43 inches, 99.3 cm2 84.9% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.90% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 410 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 750G |
| Nanometer | 8 nm |
| GPU | Adreno 619 |
| Internal Storage | UFS 2.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Kryo 570 + 6x1.8 GHz Kryo 570 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.8, 26mm wide, 0.7µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide, 1/3.0, 1.0µm |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | € 287.99 / $ 324.50 / £ 266.83 / ₹ 27,999 |
What are the key specifications of the OnePlus Nord CE 5G?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 750G, fitted with a 6.43 inch display, a battery with 4500 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.