OnePlus Nord 3
- Dimensity 90004 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.74 inches1240x2772
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular OnePlus Nord 3 comparisons
OnePlus Nord 3 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 9000 chipset
+3 more phones to find
| Released | 2023 July 05 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, OxygenOS 13.1 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162 x 75.1 x 8.2 mm |
| Weight | 193.5 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from Gorilla Glass 5 and plastic frame |
| Colors | Misty Green, Tempest Gray |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Dragontrail Glass |
| Tech | Fluid AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1450nits |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 90.1% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 90.1% |
| Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio 390 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 9000 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.05 GHz Cortex-X2 + 3x2.85 GHz Cortex-A710 + 4x1.80 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, 24mm wide, 1.0µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 529, $ 429 |
What are the key specifications of the OnePlus Nord 3?
It is powered by the MediaTek Dimensity 9000, fitted with a 6.74 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




