OnePlus Ace 3
- Snapdragon 8Gen24 Nanometer
- 5500 mAh
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1264x2780
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how OnePlus Ace 3 compares with its predecessor OnePlus Ace 2:
Advantages of OnePlus Ace 3
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (5500 mAh) compared to the OnePlus Ace 2 (5000 mAh), resulting in longer usage time.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular OnePlus Ace 3 comparisons
OnePlus Ace 3 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 chipset
+45 more phones to find
| Released | 2024 January 04 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, ColorOS 14 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.3 x 75.3 x 8.8 mm |
| Weight | 207 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from glass and aircraft grade aluminium frame |
| Colors | Black, Blue, Rose Gold |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4500nits |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 90.9% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 90.90% |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels 450 ppi density |
1B colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 740 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.2 GHz Cortex-X3 + 2x2.8 GHz Cortex-A715 + 2x2.8 GHz Cortex-A710 + 3x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56", 1.0ยตm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, 26mm wide, 1/3, 1.0ยตm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | โฌ 340 |
What are the key specifications of the OnePlus Ace 3?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
