OnePlus 13R
- Snapdragon 8 Gen 34 Nanometer
- 5500 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1264x2780
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2030 (4+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how OnePlus 13R compares with its predecessor OnePlus 12R:
Advantages of OnePlus 13R
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to OnePlus 12R
- Battery capacity remains the same as the OnePlus 12R, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular OnePlus 13R comparisons
OnePlus 13R Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset
| Released | 2025 January 07 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, ColorOS 15 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.7 x 75.8 x 8 mm |
| Weight | 206 g |
| IP Rating | IP65, Dust-tight and protected against water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass and aluminum frame |
| Colors | Astral Trail, Nebula Noir |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | LTPO 4.1 AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 91.2% |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels 450 ppi density |
1B colors, HDR10+, HDR Vivid, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 750 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.3 GHz Cortex-X4 + 3x3.2 GHz Cortex-A720 + 2x3.0 GHz Cortex-A720 + 2x2.3 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56", 1.0, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, 26mm wide, 1/3.1, 1.0 |
| Selfie Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band 6e is market specific |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Sar | 1.19 W/kg head, 0.90 W/kg body |
| Price | $ 899.99 |
What are the key specifications of the OnePlus 13R?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




