OnePlus 10R
- Dimensity 8100 Max5 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1080x2412
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Popular OnePlus 10R comparisons
OnePlus 10R Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,787mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 8100 Max chipset
+1 more phones to find
| Released | 2022 April 28 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, OxygenOS 12.1 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 150 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.3 x 75.5 x 8.2 mm |
| Weight | 186 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from Gorilla Glass |
| Colors | Sierra Black, Forest Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | Fluid AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 87.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 87.60% |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio 394 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 8100 Max |
| Nanometer | 5 nm |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.85 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56, 1.0µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, 26mm wide, 1/3.09, 1.0µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | Dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 390 |
What are the key specifications of the OnePlus 10R?
It is powered by the MediaTek Dimensity 8100 Max, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
