Nokia C300
- Snapdragon 66211 Nanometer
- 4000 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel1080p
- 6.52 inches720x1600
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Nokia C300 comparisons
Nokia C300 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 4,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 662 chipset
| Released | 2023 June 02 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166.7 x 76.6 x 8.6 mm |
| Weight | 190 g |
| IP Rating | Basic waterproof protection against water drops |
| SIM | Single SIM Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 80.4% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 80.40% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 269 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 662 |
| Nanometer | 11 nm |
| GPU | Adreno 610 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.0 GHz Kryo 260 Gold + 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver |
| RAM/Storage V1 | 3GB/32GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4000mAh |
| Wired charging | 10W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, wide, AF, 2 MP, macro |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, portrait, night |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP |
| Selfie Video | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | € 130 |
What are the key specifications of the Nokia C300?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 662, fitted with a 6.52 inch display, a battery with 4000 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.

