Motorola ThinkPhone
- Snapdragon 8+Gen14 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 6.6 inches1080x2400
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Motorola ThinkPhone Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 chipset
+47 more phones to find
| Released | 2023 January 05 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 158.8 x 74.4 x 8.3 mm |
| Weight | 188.5 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Single SIM Nano-SIM or Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Aramid fiber back and aluminum frame |
| Colors | Carbon Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| Tech | P-OLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 89.0% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.00% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 399 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 730 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.19 GHz Cortex-X2 + 3x2.75 GHz Cortex-A710 + 4x1.80 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 68W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/1.5", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 4K@30fps HDR10, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.5, wide, 0.7µm, AF - ROW model, 16 MP, f/2.0, wide, 1.0µm - PRC model |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer North America only |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
What are the key specifications of the Motorola ThinkPhone?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1, fitted with a 6.6 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.