Motorola razr Plus 2024V
- Snapdragon 8s Gen 34 Nanometer
- 4000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.9 inches1080x2640
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Motorola razr Plus 2024V Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flip models
Average: 4,378mAh | Current: 4,000mAh
TOP 3 Flip Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 4,000mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 chipset
+15 more phones to find
See all smartphones with Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3
| Released | 2024 June 25 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Unfolded Dimensions | 171.4 x 74 x 7.1 mm |
| Folded Dimensions | 88.1 x 74 x 15.3 mm mm |
| Weight | 189 g |
| IP Rating | IPX8, Waterproof approximately beyond 1 meter |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Details | Back from PU leather, aluminum frame 6000 series and stainless steel hinge |
| Colors | Midnight Blue, Hot Pink, Spring Green, Peach Fuzz |
| Flip Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | Foldable LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 165Hz |
| Brightness | 3000nits |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.9% |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels 413 ppi density |
1B Colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Cover display | |
|---|---|
| Protection | 1272 x 1080 pixels 417 ppi |
| Tech | Second external LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 165Hz |
| Brightness | 2400 nits |
| Size | 107.6 |
| Resolution | 1272 x 1080 pixels 417 ppi |
1B Colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 735 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.0 GHz Cortex-X4 + 4x2.8 GHz Cortex-A720 + 3x2.0 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4000mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.7, 24mm wide, 1/1.95", 0.8, dual pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 25mm wide, 1/3.14, 0.7 |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | Snapdragon Sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS L1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band region dependent |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | $ 514.89 |
What are the key specifications of the Motorola razr Plus 2024V?
It is powered by the Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3, fitted with a 6.9 inch display, a battery with 4000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.