Motorola Razr 60 Ultra
- Snapdragon 8 Elite3 Nanometer
- 4700 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 7.0 inches1224x2912
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Popular Motorola Razr 60 Ultra comparisons
Motorola Razr 60 Ultra Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 4,700mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Flip models
Average: 4,327mAh | Current: 4,700mAh
TOP 3 Flip Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,738mAh | Current: 4,700mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Elite chipset
| Released | 2025 April 24 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Unfolded Dimensions | 171.5 x 74 x 7.2 mm |
| Folded Dimensions | 88.1 x 74 x 15.7 mm |
| Weight | 199 g |
| IP Rating | IP48, Dust-tight and protected against continuous water immersion |
| SIM | Nano-SIM + eSIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from PU leather and Gorilla Glass Ceramic and frame from aluminum 6000 series and stainless steel hinge |
| Colors | Pantone Rio Red, Scarab, Mountain Trail, Cabaret |
| Flip Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 165Hz |
| Brightness | 4500nits |
| Size | 7.0 inches, 106.7 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.1% |
| Resolution | 1224 x 2912 pixels 464 ppi density |
1B Colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Cover display | |
|---|---|
| Protection | 1272 x 1080 pixels 417 ppi |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 165Hz |
| Brightness | 3000nits |
| Size | 4.0 |
| Resolution | 1272 x 1080 pixels 417 ppi |
1B Colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Elite |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4700mAh |
| Wired charging | 68W |
| Wireless charging | 30 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR, gyro-EIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, wide, 0.64µm |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | Snapdragon Sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band region dependent |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | € 1,179.00 |
What are the key specifications of the Motorola Razr 60 Ultra?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Elite, fitted with a 7.0 inch display, a battery with 4700 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.



