Motorola Razr 2026
- Dimensity 7400X4 Nanometer
- 4800 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.9 inches1080x2640
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2030 (4+ years) updates
Motorola Razr 2026 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 4,800mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Flip models
Average: 4,378mAh | Current: 4,800mAh
TOP 3 Flip Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,740mAh | Current: 4,800mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 7400 chipset
+12 more phones to find
| Released | 2026 April 29 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Unfolded Dimensions | 171.3 x 74 x 7.3 mm |
| Folded Dimensions | 88.1 x 74 x 15.9 mm |
| Weight | 188 g |
| IP Rating | IP48, Dust-tight and protected against continuous water immersion |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Details | Back from gorilla glass hinge titanium and aluminum frame |
| Colors | Pantone: Hematite, Sporting Green, Violet Ice, Bright White |
| Flip Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 3000nits |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.9% |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels 413 ppi density |
1B colors, Dolby Vision, HDR10+ | |
| Cover display | |
|---|---|
| Protection | 1056 x 1066 pixels 413 ppi |
| Tech | Second external AMOLED |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 1700nits |
| Size | 3.6 |
| Resolution | 1056 x 1066 pixels 413 ppi |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 7400 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.6 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4800mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.7, wide, 1/1.95", 0.8µm, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, wide, 1/3.14, 0.7µm |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | 690 € |
What are the key specifications of the Motorola Razr 2026?
It is powered by the Mediatek Dimensity 7400, fitted with a 6.9 inch display, a battery with 4800 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.