Motorola Moto G86 Power
- Dimensity 73004 Nanometer
- 6720 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.67 inches1220x2712
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Popular Motorola Moto G86 Power comparisons
- VS

Motorola Moto G86 Power

Samsung Galaxy A56
Compared 53 times - VS

Motorola Edge 50 Neo

Motorola Moto G86 Power
Compared 51 times - VS

Motorola Moto G86

Motorola Moto G86 Power
Compared 48 times - VS

Motorola Moto G67 Power

Motorola Moto G86 Power
Compared 46 times - VS

Motorola Moto G86 Power

Samsung Galaxy S25 Plus
Compared 42 times
Motorola Moto G86 Power Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,393mAh | Current: 6,720mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 7300 chipset
+18 more phones to find
| Released | 2025 May 29 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 30 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.2 x 74.7 x 8.7 mm |
| Weight | 198 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Details | Back from PU leather and plastic frame |
| Colors | Pantone Spellbound, Golden Cypress, Cosmic Sky, Chrysanthemum |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | P-OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.2% |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio 446 ppi density |
1B Colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 7300 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.5 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6720mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 25mm wide, 1/1.95, 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.2, wide, 0.7µm |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 330 € |
What are the key specifications of the Motorola Moto G86 Power?
It is powered by the Mediatek Dimensity 7300, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 6720 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.