Motorola Moto G73
- Dimensity 9306 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.5 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Motorola Moto G73 comparisons
Motorola Moto G73 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,393mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 930 chipset
| Released | 2023 January 24 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.4 x 73.8 x 8.3 mm |
| Weight | 181 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Single SIM Nano-SIM or Hybrid SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Lucent White, Midnight Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 85.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 85.60% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 405 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 930 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Internal Storage | UFS 2.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A78 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1.0µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, wide, 1.0µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | € 300 |
What are the key specifications of the Motorola Moto G73?
It is powered by the Mediatek Dimensity 930, fitted with a 6.5 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
