Motorola Moto G37 Power
- Dimensity 63006 Nanometer
- 7000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.67 inches720x1604
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Motorola Moto G37 Power Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 6300 chipset
| Released | 2026 April 29 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166.2 x 76.5 x 8.8 mm |
| Weight | 215 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from PU leather and platic frame |
| Colors | PANTONE Impenetrable, Capri, Nautical Blue, Fuchsia Red |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1050nits |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.3% |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio 264 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 6300 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 0.61µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Selfie Video | 2K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.4 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 300 € |
What are the key specifications of the Motorola Moto G37 Power?
It is powered by the Mediatek Dimensity 6300, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.