Motorola Moto G15
- Helio G81 Extreme12 Nanometer
- 5200 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.72 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Popular Motorola Moto G15 comparisons
Motorola Moto G15 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,200mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Helio G81 Ultra chipset
+13 more phones to find
| Released | 2024 December 17 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 18 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8.2 mm |
| Weight | 190 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and PU leather frame |
| Colors | Gravity Grey, Iguana Green, Sunrise Orange, Sea Blue, Glacier Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 3 |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 86.6% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 392 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Helio G81 Ultra |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Internal Storage | eMMC |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.7 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5200mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide, 1.12 |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Motorola Moto G15?
It is powered by the Mediatek Helio G81 Ultra, fitted with a 6.72 inch display, a battery with 5200 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.


