Motorola Moto G14
- Unisoc Tiger T61612 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.5 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2024 updates
-
Security support ended in 2025 updates
Motorola Moto G14 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Unisoc Tiger T616 chipset
| Released | 2023 August 1 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.5 x 73.8 x 8 mm |
| Weight | 177 g |
| IP Rating | IP52, Dust protected and protected against dripping water |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Steel Gray, Sky Blue, Butter Cream, Pale Lilac |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Panda Glass |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 85.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 85.60% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 405 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Unisoc Tiger T616 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 0.64µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide, 1/4, 1.12µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | € 120 |
What are the key specifications of the Motorola Moto G14?
It is powered by the Unisoc Tiger T616, fitted with a 6.5 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.