Motorola Moto G05
- Helio G81 Extreme12 Nanometer
- 5200 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.67 inches720x1604
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Predecessor Comparison
Here's how Motorola Moto G05 compares with its predecessor Motorola Moto G04:
Advantages of Motorola Moto G05
- This phone is powered by a better chipset: Mediatek Helio G81, compared to the predecessor's Unisoc T606. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (5200 mAh) compared to the Motorola Moto G04 (5000 mAh), resulting in longer usage time.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Motorola Moto G05 comparisons
Motorola Moto G05 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,200mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Helio G81 chipset
| Released | 2024 December 17 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 18 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8.2 mm |
| Weight | 188.8 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from PU leather and plastic frame |
| Colors | Plum Red, Fresh Lavender, Forest Green, Misty Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 3 |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.2% |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio 264 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Helio G81 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.7 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V4 | 4GB/256GB |
| RAM/Storage V5 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5200mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.1, wide, 1.12ยตm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | $โ129.99 / โฌโ79.00 / ยฃโ93.61 / โนโ7,235 |
What are the key specifications of the Motorola Moto G05?
It is powered by the Mediatek Helio G81, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5200 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.


