Motorola Moto G04
- Unisoc T60612 Nanometer
- 5000 mAh
- 16 MegaPixel1080p
- 6.56 inches720x1612
-
No OS updates version guarantees updates
-
Security support ended in 2025 updates
Motorola Moto G04 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,333mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Unisoc T606 chipset
| Released | 2024 January 18 |
| NFC | Yes but depends on region |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Security update cycle | 1 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.5 x 74.5 x 8 mm |
| Weight | 178.8 g |
| IP Rating | Basic waterproof protection against water drops |
| SIM | Single SIM Nano-SIM or Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Concord Black, Sea Green, Satin Blue, Sunrise Orange |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 84.9% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.90% |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio 269 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Unisoc T606 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x1.6 GHz Cortex-A75 + 6x1.6 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 16 MP, f/2.2, wide, 1.0µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | € 120 |
What are the key specifications of the Motorola Moto G04?
It is powered by the Unisoc T606, fitted with a 6.56 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 16MP.
Does this device support NFC?
Probably yes, but that can vary by version and region, make sure to double-check with local stores.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.