Motorola Moto G Stylus 5G 2024
- Snapdragon 6 Gen 14 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Popular Motorola Moto G Stylus 5G 2024 comparisons
Motorola Moto G Stylus 5G 2024 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,439mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1 chipset
+19 more phones to find
| Released | 2024 May 10 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.6 x 74.8 x 8.3 mm |
| Weight | 190 g |
| IP Rating | Basic waterproof protection against water drops |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Details | Back from PU leather and plastic frame |
| Colors | Caramel Latte, Scarlet Wave |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | P-OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1200nits |
| Size | 6.7 inches, 107.3 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.2% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
1B Colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.2 GHz Cortex-A78 + 4x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.57", 1.0, dual-pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 25mm wide, 1/3.14, 0.7 |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Optical Fingerprint under display , accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | $ 169.99 |
What are the key specifications of the Motorola Moto G Stylus 5G 2024?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.

