Motorola Moto G Power 2025
- Dimensity 63006 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.8 inches1080x2388
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Popular Motorola Moto G Power 2025 comparisons
Motorola Moto G Power 2025 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 6300 chipset
| Released | 2025 January 14 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166.6 x 77.1 x 8.7 mm |
| Weight | 208 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Details | Back from PU leather and plastic frame |
| Colors | Slate Gray, Leaf Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.8 inches, 112.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 87.2% |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels 385 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 6300 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 0.61, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, wide, 1.0 |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 290 € |
What are the key specifications of the Motorola Moto G Power 2025?
It is powered by the Mediatek Dimensity 6300, fitted with a 6.8 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.


