Motorola Edge Plus 2023
- Snapdragon 8Gen24 Nanometer
- 5100 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 6.67 inches1080x2400
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Motorola Edge Plus 2023 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,787mAh | Current: 5,100mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 chipset
+45 more phones to find
| Released | 2023 May 02 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.2 x 74 x 8.6 mm |
| Weight | 203 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Details | Back from Gorilla Glass Victus and aluminum frame |
| Colors | Interstellar Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| Tech | OLED |
| Refresh rate | 165Hz |
| Brightness | 1300nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 90.0% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 90.00% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
1B colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 740 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.2 GHz Cortex-X3 + 2x2.8 GHz Cortex-A715 + 2x2.8 GHz Cortex-A710 + 3x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5100mAh |
| Wired charging | 68W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort 1.4 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie | 60 MP, f/2.2, wide, 1/2.8, 0.61µm |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | $ 699.99 |
What are the key specifications of the Motorola Edge Plus 2023?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5100 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.