Motorola Edge 60 Pro
- Dimensity 8350 4 Nanometer
- 6000 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1220x2712
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Popular Motorola Edge 60 Pro comparisons
Motorola Edge 60 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,787mAh | Current: 6,000mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 8350 Extreme chipset
| Released | 2025 April 24 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 160.7 x 73.1 x 8.2 mm |
| Weight | 186 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIMNano-SIM + eSIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Pantone Shadow, Dazzling Blueâ¨, Sparkling Grape |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | P-OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4500nits |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 92.2% |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio 444 ppi density |
1B Colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 8350 Extreme |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.35 GHz Cortex-A715 + 3x3.20 GHz Cortex-A715 + 4x2.20 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6000mAh |
| Wired charging | 90W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, wide, 0.64µm |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | € 599.00 |
What are the key specifications of the Motorola Edge 60 Pro?
It is powered by the Mediatek Dimensity 8350 Extreme, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 6000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.



