Lenovo Yoga Tab
- Snapdragon 8 Gen 34 Nanometer
- 8860 mAhSi/C
- 13 MegaPixel2160p
- 11.1 inches3200x2000
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Lenovo Yoga Tab Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 9,736mAh | Current: 8,860mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Stylus models
Average: 9,506mAh | Current: 8,860mAh
TOP 3 Stylus Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset
| Released | 2025 September 05 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 45 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 255.5 x 165.8 x 8.3 mm |
| Weight | 458 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Aluminum back and frame |
| Colors | Luna Grey, Seashell |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 800nits |
| Size | 11.1 inches, 357.3 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.3% |
| Resolution | 3200 x 2000 pixels, 16:10 ratio 340 ppi density |
Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 750 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.3 GHz Cortex-X4 + 3x3.2 GHz Cortex-A720 + 2x3.0 GHz Cortex-A720 + 2x2.3 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 8860mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort, magnetic accessory connector |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/2.2, wide, AF |
| OIS | No |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie | 13 MP, f/2.2, 101 ultrawide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity accessories only |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | No |
| Price | 400 € |
What are the key specifications of the Lenovo Yoga Tab?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, fitted with a 11.1 inch display, a battery with 8860 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.