Itel S25
- Unisoc T62012 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1440p
- 6.78 inches1080x2436
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Itel S25 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Unisoc T620 chipset
| Released | 2024 November 09 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 18 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 7.3 mm |
| Weight | 185 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Bromo Black, Mambo Mint, Sahara Gleam |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1800nits |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels 393 ppi density |
1B Colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Unisoc T620 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A75 + 6xX.X GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.6, wide, 0.64, AF |
| OIS | No |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 32 MP, f/2.2, 22mm wide |
| Selfie Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, sensors |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 100 € |
What are the key specifications of the Itel S25?
It is powered by the Unisoc T620, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.