Infinix Note 60 Ultra
- Dimensity 84004 Nanometer
- 7000 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1208x2644
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Popular Infinix Note 60 Ultra comparisons
Infinix Note 60 Ultra Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Gaming models
Average: 6,432mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Gaming Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 8400 Ultra chipset
+4 more phones to find
| Released | 2026 March 04 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, XOS 16 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 100 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.3 x 77.2 x 7.9 mm |
| Weight | 220 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM max 2 at a time |
| Details | Back from plastic and aluminum frame |
| Colors | Torino Black, Monza Red, Roma Silver, Amalfi Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 4500nits |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.5% |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio 429 ppi density |
Ultra HDR support, 2304Hz PWM | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 8400 Ultra |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.25 GHz Cortex-A725 + 3x3.0 GHz Cortex-A725 + 4x2.1 GHz Cortex-A725 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 200 MP, f/1.7, 23mm wide, 1/1.4", 0.56µm, dual-pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR10+ |
| Selfie | 32 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | Tuned by JBL, 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
What are the key specifications of the Infinix Note 60 Ultra?
It is powered by the Mediatek Dimensity 8400 Ultra, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




