Infinix Note 50x
- Dimensity 73004 Nanometer
- 5500 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.67 inches720x1600
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Popular Infinix Note 50x comparisons
Infinix Note 50x Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 7300 Ultra chipset
+10 more phones to find
| Released | 2025 March 27 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, XOS 15 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 45 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165.4 x 76.4 x 8.0 mm |
| Weight | 195.4 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Titanium Gray, Enchanted Purple, Sea Breeze Green, Sunset Spice Pink |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 560nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.0% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 263 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 7300 Ultra |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.5 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.6, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120/240fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 130 € |
What are the key specifications of the Infinix Note 50x?
It is powered by the Mediatek Dimensity 7300 Ultra, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

