Infinix Hot 50 Pro 4G
- Helio G1006 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1440p
- 6.78 inches1080x2436
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Popular Infinix Hot 50 Pro 4G comparisons
Infinix Hot 50 Pro 4G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,393mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Helio G100 chipset
+12 more phones to find
| Released | 2024 October 20 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 33 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 167 x 76.4 x 7.4 mm |
| Weight | 190 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Sleek Black, Titanium Grey, Glacier Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 86.1% |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels 393 ppi density |
1B colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Helio G100 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 33W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.6, 27mm wide, 1/2.8", AF |
| OIS | No |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide, 1/4.0 |
| Selfie Video | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Infinix Hot 50 Pro 4G?
It is powered by the Mediatek Helio G100, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




