Infinix Hot 40 Pro
- Helio G996 Nanometer
- 5000 mAh
- 108 MegaPixel1440p
- 6.78 inches1080x2460
-
No OS updates version guarantees updates
-
Security support ended in 2024 updates
Popular Infinix Hot 40 Pro comparisons
Infinix Hot 40 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Helio G99 chipset
| Released | 2023 December 05 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, XOS 13.5 |
| Security update cycle | 1 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 8.3 mm |
| Weight | 199 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Palm Blue, Horizon Gold, Starlit Black, Starfall Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 500nits |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 84.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.50% |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels 396 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Helio G99 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 33W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.8, wide, 0.64µm, AF |
| OIS | No |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 32 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Infinix Hot 40 Pro?
It is powered by the MediaTek Helio G99, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

