Infinix Hot 30i
- Unisoc T60612 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel1080p
- 6.56 inches720x1612
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Infinix Hot 30i comparisons
Infinix Hot 30i Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,339mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Unisoc T606 chipset
| Released | 2023 March 31 |
| NFC | Yes but depends on region |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, XOS 10.6 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.4 mm |
| Weight | 191 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Mirror Black, Glacier Blue, Diamond White, Marigold |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 500nits |
| Screen to Body Ratio | 83.20% |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio 269 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Unisoc T606 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x1.6 GHz Cortex-A75 + 6x1.6 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/1.9, wide, AF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Infinix Hot 30i?
It is powered by the Unisoc T606, fitted with a 6.56 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
Probably yes, but that can vary by version and region, make sure to double-check with local stores.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

