Infinix Hot 20 Play
- Helio G3712 Nanometer
- 6000 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel1080p
- 6.82 inches720x1640
-
OS updates ended in 2023 updates
-
Security support ended in 2024 updates
Infinix Hot 20 Play Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 6,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Helio G37 chipset
| Released | 2022 October 13 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, XOS 10.6 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 18 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 171 x 78 x 8.9 mm |
| Weight | 209.6 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Racing Black, Luna Blue, Aurora Green, Fantasy Purple |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 82.8% |
| Resolution | 720 x 1640 pixels 263 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Helio G37 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Internal Storage | eMMC |
| CPU | Octa-core 4x2.3 GHz Cortex-A53 + 4x1.8 GHz Cortex-A53 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6000mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/1.8, wide, 1/3.1, 1.12, AF |
| OIS | No |
| Features | Quad-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 130 € |
What are the key specifications of the Infinix Hot 20 Play?
It is powered by the MediaTek Helio G37, fitted with a 6.82 inch display, a battery with 6000 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.