Huawei nova 14i
- Snapdragon 680 4G6 Nanometer
- 7000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.95 inches1080x2376
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Huawei nova 14i compares with its predecessor Huawei nova 13i:
Advantages of Huawei nova 14i
- This phone offers a larger battery capacity (7000 mAh) compared to the Huawei nova 13i (5000 mAh), resulting in longer usage time.
Drawbacks Compared to Huawei nova 13i
- Both this model and the Huawei nova 13i feature the same chipset: Qualcomm SnapDragon 680. Thereโs no upgrade in processing power.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Huawei nova 14i Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 680 chipset
+29 more phones to find
| Released | 2025 October 01 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | EMUI 14.2 |
| Details | EMUI 14.2 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 22.5 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 171.6 x 79.9 x 8.9 mm |
| Weight | 216 g |
| IP Rating | Basic waterproof protection against water drops |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.95 inches, 117.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.6% |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels 376 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 680 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 610 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.4 GHz Cortex-A73 + 4x1.9 GHz Cortex-A53 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 22.5W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 26mm wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Huawei nova 14i?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 680, fitted with a 6.95 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.