Huawei nova 12 Lite
- Snapdragon 778G6 Nanometer
- 4500 mAh
- 50 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1084x2412
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Huawei nova 12 Lite Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 4,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 778G 4G chipset
+1 more phones to find
| Released | 2023 December 26 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | HarmonyOS 4.0 |
| Details | HarmonyOS 4.0 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.3 x 75 x 6.9 mm |
| Weight | 168 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Single SIM Nano-SIM or Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Blue, White |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.3 cm2 89.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.50% |
| Resolution | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
1B colors, HDR | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 778G 4G |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 642L |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.4 GHz Kryo 670 + 4x1.8 GHz Kryo 670 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 66W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, wide, PDAF, Laser AF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@960fps |
| Selfie | 60 MP, f/2.4, 17mm, 100˚ ultrawide, HDR, panorama |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | No |
| Price | € 320 |
What are the key specifications of the Huawei nova 12 Lite?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 778G 4G, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 4500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.