Huawei MatePad 11.5 2026
- Kirin T82B7 Nanometer
- 10100 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel1080p
- 11.5 inches1600x2456
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Huawei MatePad 11.5 2026 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 10,100mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Stylus models
Average: 5,884mAh | Current: 10,100mAh
TOP 3 Stylus Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsNo other smartphones found using the same chipset(s).
| Released | 2025 December 22 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Harmony OS 5.1 |
| Details | Harmony OS 5.1 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 40 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 262.6 x 177.5 x 6.1 mm |
| Weight | 515 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Aluminum back and frame |
| Colors | Violet, Gray, Silver, Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | TFT LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 600nits |
| Size | 11.5 inches, 390.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 83.7% |
| Resolution | 1600 x 2456 pixels, 3:2 ratio 255 ppi density |
Optional PaperMatte Edition display | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Huawei Hisilicon Kirin T82B |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Maleoon 920c |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | 12-core 2x2.29 GHz + 6x2.05 GHz + 4x1.31 GHz |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 10100mAh |
| Wired charging | 40W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic accessory connector |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/1.8, wide, AF |
| OIS | No |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.2, 105 ultrawide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity accessories only |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | No |
| Price | 220 € |
What are the key specifications of the Huawei MatePad 11.5 2026?
It is powered by the Huawei Hisilicon Kirin T82B, fitted with a 11.5 inch display, a battery with 10100 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.