Huawei Mate X3
- Snapdragon 8+Gen14 Nanometer
- 4800 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 7.85 inches2224x2496
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Huawei Mate X3 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Foldable models
Average: 4,937mAh | Current: 4,800mAh
TOP 3 Foldable Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,800mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 chipset
+47 more phones to find
| Released | 2023 March 23 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | HarmonyOS 3.1 |
| Details | HarmonyOS 3.1 for China |
| Card slot | Nano |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Unfolded Dimensions | 156.9 x 141.5 x 5.3 mm |
| Folded Dimensions | 156.9 x 72.4 x 11.8 mm |
| Weight | 239 g |
| IP Rating | IPX8, Waterproof approximately beyond 1 meter |
| SIM | Hybrid Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Glass back or PU leather and aluminum frame |
| Colors | Black, White, Purple, Dark Green, Gold |
| Foldable Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | Foldable OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Size | 7.85 inches, 197.5 cm2 88.9% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 88.90% |
| Resolution | 2224 x 2496 pixels 426 ppi density |
1B colors | |
| Cover display | |
|---|---|
| Protection | 1080 x 2504 pixels |
| Tech | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Size | 6.4 |
| Resolution | 1080 x 2504 pixels |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 730 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.19 GHz Cortex-X2 + 3x2.75 GHz Cortex-A710 + 4x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4800mAh |
| Wired charging | 66W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Li-Po 4800 mAh for global |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 23mm wide, PDAF, Laser AF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie | 8 MP, f/2.4, wide |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS B1I+B1c+B2a, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, altimeter, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | No |
| Price | $ 1999 |
What are the key specifications of the Huawei Mate X3?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1, fitted with a 7.85 inch display, a battery with 4800 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.