Huawei Mate 80
- Kirin 90207 Nanometer
- 5750 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.75 inches1280x2832
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2030 (4+ years) updates
Popular Huawei Mate 80 comparisons
Huawei Mate 80 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,750mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Huawei Kirin 9020 chipset
+4 more phones to find
| Released | 2025 November 25 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | HarmonyOS 6.0 |
| Details | HarmonyOS 6.0 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 66 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.9 x 76 x 8 mm |
| Weight | 217 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Fiber enhance plastic back and aluminum alloy frame |
| Colors | Black, White, Green, Gold |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
| Tech | LTPO OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 8000 nits |
| Size | 6.75 inches, 110.3 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.7% |
| Resolution | 1280 x 2832 pixels 460 ppi density |
1B colors, 1440Hz PWM, HDR Vivid | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Huawei Kirin 9020 |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Maleoon 920 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.5 GHz & 3x2.15 GHz & 4x1.6 GHz |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5750mAh |
| Wired charging | 66W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm wide, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p@240fps, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 13 MP, f/2.0, 18mm ultrawide, AF, TOF 3D, depth/biometrics sensor |
| Selfie Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | High-definition audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS L1, BDS B1I+B1c+B2a+B2b, GALILEO E1+E5a+E5b, QZSS L1+L5, NavIC |
| Sensors | Face ID, fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 570 € |
What are the key specifications of the Huawei Mate 80?
It is powered by the Huawei Kirin 9020, fitted with a 6.75 inch display, a battery with 5750 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
