Huawei Mate 60 Pro Plus
- Kirin 9000S7 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.82 inches1260x2720
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Huawei Mate 60 Pro Plus comparisons
Huawei Mate 60 Pro Plus Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Huawei Hisilicon Kirin 9000S chipset
+6 more phones to find
| Released | 2023 September 08 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | HarmonyOS 4.0 |
| Details | HarmonyOS 4.0 |
| Card slot | Nano |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 x 79 x 8.1 mm |
| Weight | 225 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Hybrid Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Colors | Black, Light Gold |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
| Tech | LTPO OLED, 1B colors |
| Refresh rate | 120Hz |
| Size | 6.82 inches, 114.4 cm2 88.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 88.50% |
| Resolution | 1260 x 2720 pixels, 19.5:9 ratio 440 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Huawei Hisilicon Kirin 9000S |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Maleoon 910 GPU |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.62 GHz Cortex-A720 + 3x2.15 GHz Cortex-A720 + 4x1.53GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 88W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 48 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm wide, PDAF, Laser AF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS |
| Selfie | 13 MP, f/2.4, 18mm ultrawide, TOF 3D, depth/biometrics sensor |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 32-bit/384kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS L1, BDS B1I+B1c+B2a+B2b, GALILEO E1+E5a+E5b, QZSS L1+L5, NavIC L5 |
| Sensors | Face ID, optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
What are the key specifications of the Huawei Mate 60 Pro Plus?
It is powered by the Huawei Hisilicon Kirin 9000S, fitted with a 6.82 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

