Huawei Enjoy 80
- Kirin 710A Nanometer
- 6620 mAhSi/C
- 50 MegaPixel1080p
- 6.67 inches720x1604
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Huawei Enjoy 80 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 6,620mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Huawei Hisilicon Kirin 710A chipset
+1 more phones to find
| Released | 2025 April 22 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | HarmonyOS 4.0 |
| Details | HarmonyOS 4.0 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 40 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166 x 76.6 x 8.3 mm |
| Weight | 203 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, White, Blue, Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 1000nits |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.3% |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio 264 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Huawei Hisilicon Kirin 710A |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6620mAh |
| Wired charging | 40W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 140 € |
What are the key specifications of the Huawei Enjoy 80?
It is powered by the Huawei Hisilicon Kirin 710A, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 6620 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.