HTC U24 Pro
- Snapdragon 7 Gen 34 Nanometer
- 4600 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.8 inches1080x2436
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular HTC U24 Pro comparisons
HTC U24 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 4,600mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 chipset
| Released | 2024 June 12 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 60 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 167.1 x 74.9 x 9 mm |
| Weight | 198.7 g |
| IP Rating | IP67, Waterproof up to 1 meter depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and aluminum frame |
| Colors | Space Blue, Twilight White |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass |
| Tech | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.8 inches, 110.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.3% |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels 392 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 720 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.63 GHz Cortex-A715 + 4x2.4 GHz Cortex-A715 + 3x1.8 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4600mAh |
| Wired charging | 60W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, wide, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama, Best Take |
| Video | 4K@30fps HDR, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.5, wide, AF |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | $ 569.00 / € 759.00 / £ 544.99 |
What are the key specifications of the HTC U24 Pro?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3, fitted with a 6.8 inch display, a battery with 4600 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
