Honor X9c
- Snapdragon 6 Gen 14 Nanometer
- 6600 mAhSi/C
- 108 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1224x2700
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular Honor X9c comparisons
Honor X9c Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 6,600mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1 chipset
+19 more phones to find
| Released | 2024 November 05 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, Magic OS 8 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 66 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.8 x 75.5 x 8 mm |
| Weight | 189 g |
| IP Rating | IP65, Dust-tight and protected against water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Titanium Purple, Titanium Black, Jade Cyan |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4000nits |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.7% |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels 437 ppi density |
1B Colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.2 GHz Cortex-A78 + 4x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6600mAh |
| Wired charging | 66W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.8, wide, 1/1.67", PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 300 € |
What are the key specifications of the Honor X9c?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 6600 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




