Honor X80i
- Dimensity 6500 Elite6 Nanometer
- 7000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.6 inches1200x2600
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Honor X80i compares with its predecessor Honor X70i:
Advantages of Honor X80i
- This phone offers a larger battery capacity (7000 mAh) compared to the Honor X70i (6000 mAh), resulting in longer usage time.
Drawbacks Compared to Honor X70i
- This device is equipped with a less powerful chipset (Mediatek Dimensity 6500 Elite) than the Honor X70i which had Mediatek Dimensity 7025 Ultra.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Honor X80i comparisons
Honor X80i Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsNo other smartphones found using the same chipset(s).
| Released | 2026 April 01 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, MagicOS 10 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 45 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm |
| Weight | 185 g |
| IP Rating | Water resistant with IP66 certification |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass and aluminum frame |
| Colors | Black, White, Pink, Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 6500nits |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.1% |
| Resolution | 1200 x 2600 pixels, 19.5:9 ratio 434 ppi density |
1B colors, 3840Hz PWM | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 6500 Elite |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.6 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS B1I+B1c |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, compass, proximity ultrasonic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 250 € |
What are the key specifications of the Honor X80i?
It is powered by the Mediatek Dimensity 6500 Elite, fitted with a 6.6 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.